Речник УПЦ: Навіть якщо ПЦУ визнають інші Церкви, вона не стане канонічною

Реальність така, що біле не стане чорним, а чорне – білим, і визнання ПЦУ не зробить її канонічною, а УПЦ – неканонічною, вважає протоієрей Миколай Данилевич.

Навіть якщо припустити, що всі Помісні Православні Церкви визнають ПЦУ, все одно це буде неправда, яка не триватиме довго. Про це заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ протоієрей Миколай Данилевич написав на своїй сторінці в Фейсбук.

Він розповів про бесіду з одним ієрархом Елладської Православної Церкви, який, на запитання про те, чи визнає Елладська Церква новостворену ПЦУ, відповів: «А хіба це щось змінить?»

«Звичайно, ні. Адже проблема не в цьому, не у визнанні або невизнанні, а проблема глибше і проблема в іншому. Адже дійсно, в такому випадку нічого не зміниться, чорне не стане білим, а біле – чорним. Навіть якщо хтось і буде намагатися так думати, але ж реальність не змінити», – написав священнослужитель.

На думку спікера УПЦ, навіть якщо припустити, що Елладська Церква визнає ПЦУ, це ніяк не вирішить проблему: «Це дасть канонічність "ПЦУ"? Ні. Це зробить нашу УПЦ неканонічною? Ні. Це нічого не змінить, а тільки породить ще більші проблеми всередині самої Елладської Церкви зокрема і світового Православ'я взагалі. І це дуже добре розуміє Архієпископ Ієронім і більшість архієреїв ЕПЦ. І тому не поспішають. І правильно роблять».

При цьому він додав, що навіть якщо ПЦУ визнають всі Помісні Церкви, «все одно це буде неправда, яка не триватиме довго», та в історії Церкви такі випадки бували.

«Єресь монофелітства, VII століття, Візантія. Єресь абсолютно кабінетна, народилася у високих кабінетах патріархів, імператорів і пап. І тоді всі присіли, всі мовчали, хоча багато розуміли, що це єресь. Але ж це імператор сказав, та ще й Патріарх Константинопольський, і не один Патріарх, а кілька їх було, які дотримувалися цієї єресі, і навіть один папа. Нічого не нагадує? Хіба авантюра з томосом не з кабінетів вийшла? Причому з конкретних кабінетів – патріарших і імпер..., тобто президентських», – пояснив отець Миколай.

Він нагадав, що тоді проти виступив тільки преподобний Максим Сповідник, який за це був засуджений, підданий мукам і засланий.

«Пройшло 18 років, був зібраний VI Вселенський собор в 680 році з питання монофелітства. Патріархів і пап, які сповідували цю єресь, засудили, а преподобного Максима виправдали. Правда, посмертно. Але істина церковна восторжествувала», – підкреслив священнослужитель.

Тому, на його думку, «нічого хвилюватися і нам в Україні».

«Після того, що ми пережили, нам вже це не страшно. Парафії зміцнилися, стали більш згуртованими. Будь-яке можливе визнання для нас нічого не змінить. При цьому я не вірю, що Елладська Церква визнає. Там дуже все складно, я вже говорив раніше на цю тему і останні новини з грецького світу підтверджують те, що питання як мінімум буде відкладено», – написав протоієрей Миколай, запропонувавши і всім українським православним «подивитися на цю проблему з боку, з боку слів мудрого грецького архієрея – не метушитися, а заспокоїтися і послухати тишу, адже в тиші спокійний, незворушний розум може думати краще, ніж збуджений і схвильований».

Дописати коментар

0 Коментарі