Нобелівську премію з літератури присудили Ользі Токарчук і Петеру Гандке

Нобелівськими лауреатами з літератури за 2018 і 2019 рік стали польська письменница Ольга Токарчук і австрійський автор Петер Хандке відповідно. Про це у четвер повідомила Шведська королівська академія наук.

Ольга Токарчук відзначена за "описову уяву, яке з енциклопедичною пристрастю представляє перетин кордону, як форму життя". Гандке отримав нагороду з формулюванням "за впливову роботу, яка за допомогою мовної винахідливості досліджувала задвірки і специфіку людського досвіду"

Нагадаємо, що минулого року літературна премія не присуджувалася через скандал у відповідному комітеті. Шведську письменницю Катаріну Фростерсон звинуватили в тому, що вона неодноразово достроково зливала пресі ім'я лауреата. Крім того, її чоловіка, французького фотографа Жан-Клода Арно звинуватили в сексуальних домаганнях одночасно 18 жінок. Також, подружжя виявилося замішаним у корупції. Це призвело до серйозних перестановок у складі літературного комітету і перенесення премії за 2018 рік через втрату довіри до його членів.

Нобелівська премія з літератури традиційно є четвертою в черзі оголошення лауреатів. Першими вшановують медиків – цього року нагороду отримали американці Вільям Кейлін-молодший і Грегг Семенза, а також британець Пітер Реткліфф, які досліджували механізми пристосування клітин до коливань рівня кисню. Потім у вівторок були названі володарі нагороди в галузі фізики – канадсько-американський астрофізик Джеймс Піблс і швейцарці Мішель Майор і Дідьє Кело, чиї роботи стали основоположними для становлення і розвитку космології. А вчора були названі відзначені нобелівкою хіміки – Джон Гуденаф, Стенлі Віттінгем і Акіра Йосіно, які винайшли і вдосконалили технологію літій-іонних акумуляторних батарей, тим самим змінивши побут більшості людей.

Зазначимо, що до сьогоднішнього дня останнім лауреатом Нобелівської премії з літератури був британський прозаїк японського походження Кадзуо Ісігуро, "який у романах великої емоційної сили розкрив безодню під нашим ілюзорним відчуттям зв'язку зі світом". За рік до нього нагороду отримав американський музикант Боб Ділан, якого відзначили "за створення нових поетичних виразів в концепції американської пісенної традиції". А у 2015 році лауреаткою стала білоруська письменниця Світлана Алексієвич "за поліфонічні твори, пам'ятник страждань і мужності в наш час", в тому числі за документальний твір "Чорнобильська молитва".

Дописати коментар

0 Коментарі