5 фактів про легендарний кіносеріал «Шерлок Холмс і доктор Ватсон»


40 років тому вийшов перший фільм про Шерлока Холмса і доктора Ватсона з Василем Лівановим і Віталієм Соломіним в головних ролях. До ювілею культового детектива в суботу, 21 березня, о 11:00 телеканал «Інтер» покаже кращі серії циклу – «Шерлок Холмс і доктор Ватсон: Знайомство» і «Шерлок Холмс і доктор Ватсон: Скарби Агри». Перед показом саме час згадати або дізнатися цікаві факти про кіносеріал.

Успіх – у дружбі. Сценарій перших двох серій «Шерлока Холмса і доктора Ватсона» був написаний Юлієм Дунскім і Валерієм Фрідом за власною ініціативою. Ідея майбутнього телевізійного фільму сподобалася режисеру Ігорю Масленникову. Йому здалося цікавим, що на відміну від інших існуючих на той час екранізаціях творів Артура Конан Дойла, де фігурував лише сищик, у вітчизняному кіносеріалі Ватсон стає одним з головних героїв. І саме це багато хто вважає головним секретом його популярності. «Англійські екранізації Конан Дойла не користувалися великим успіхом, тому що англійці перетворили героїв у знакові фігури і змусили використовувати сюжет, який сам по собі нецікавий, тому що його всі знають, – пояснює Василь Ліванов, який зіграв Шерлока Холмса. – Інтерес – у характерах героїв, у їхніх взаєминах. Ми хотіли, щоб глядач бачив на екрані справжню дружбу, розумів мотиви поведінки цих джентльменів. Ось що цікаво і привабливо. Недарма англійська преса писала: «Російські актори повернули нам наших національних героїв».

Незаплановане продовження. Кіностудія і творча команда збиралися випустити тільки один двосерійний фільм про пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона. Але після виходу його на телеекрани глядачі завалили Центральне телебачення листами з проханнями про продовження. У результаті історія сищика і його друга-доктора розтягнулася на п'ять частин і 11 серій. «Наша робота над «Холмсом» була дуже схожа на роботу самого Конан Дойля над своїми розповідями, – згадує режисер Ігор Масленников. – Як відомо, він теж не збирався так багато писати про Холмса. Але перші оповідання стали настільки популярними, що народ вимагав ще».

Герой, як з картинки. Керівництво кіностудії бачило в ролі Шерлока Холмса акторів Юрського, Кайдановського або Янковського. А режисер наполягав на кандидатурі Василя Ліванова, з яким він уже працював у фільмі «Ярославна, королева Франції». Переконати всіх взяти саме цього актора Масленникову вдалося завдяки ілюстраціям до розповідей про Шерлока Холмса, опублікованими в Strand Magazine. На кінопробах Ліванов як дві краплі води схожий на знаменитого сищика на цих картинках. «Ліванов – людина породиста, як і Холмс, - говорить режисер. - Якщо збрити його вуса, з якими в звичайному житті він ніколи не розлучається, то виходить вилитий Шерлок Холмс. Крім того, у ньому є щось від маленького хлопчика, бажання «пограти в англійця». Мені це теж не чуже, тому ми працювали із задоволенням, незважаючи на мою байдужість до детективів. Між іншим, ніякого детектива з наших фільмів і не вийшло, а вийшла комедія, де головне місце займають людські відносини».

А ось роль Джона Ватсона дісталася Віталію Соломину саме завдяки вусам! Доктора, зовнішність якого в творах Конан Дойла ніяк не описана, шукали довго. Соломіна режисер обрав після того, як йому попалася на очі архівна фотографія артиста з приклеєними вусами, де той був дуже схожий на англійця.

Ризька Бейкер-стріт. Щоб знайти місця для зйомок Вікторіанської Англії, кіношникам довелося об'їздити майже весь Радянський Союз. Зйомки кіносеріалу «Шерлок Холмс і доктор Ватсон» проходили в Ризі, Ленінграді, Талліні та в Абхазії. Знаменитий будинок на Бейкер-стріт знімали на ризькій вулиці Яуніела, яку також можна побачити в телефільмі «Семнадцать мгновений весны». Будинок, де оселилися містер і місіс Ватсон, насправді був ленінградським музеєм Великої Жовтневої соціалістичної революції. Пасіку, де жив Шерлок, знімали на північному березі Фінської затоки і в Латвійському етнографічному музеї під відкритим небом. Баськервіль-хол - в двох замках в Талліні. Знаменитий лондонський вокзал «Вікторія» – на Вітебському вокзалі в Ленінграді. А Рейхенбахський водоспад, де сталася фатальна сутичка Холмса і Моріарті, став Гегскій водоспад у Абхазії. Є в кіносеріалі і кілька кадрів справжнього Лондона: у серії «Скарби Агри» – реальна Темза, її зняв знайомий кореспондент, який їздив до столиці Великобританії у відрядження.

Імперська музика. Знаменитий саундтрек до фільму створив Володимир Дашкевич. Режисер довго намагався пояснити композитору, яку мелодію він хоче. «Мені потрібно що-небудь імперське», – повторював Масленников і відмовлявся від усіх варіантів, які награвав Дашкевич, так як вони були недостатньо урочисті. У пошуках схожого мотиву режисер усю ніч провів біля радіоприймача. Найближчим до того, що він представляв, виявилися позивні радіостанції «Бі-Бі-Сі». Він записав їх на касету і дав прослухати композитору. Після чого Дашкевич сів за рояль і зіграв перше, що спало на думку, – так з'явилася легендарна мелодія кіносеріалу «Шерлок Холмс і доктор Ватсон».

Зустрітися з улюбленими персонажами і поринути в світ загадок і таємниць телеглядачі «Інтера» зможуть у суботу, 21 березня. Дивіться о 11:00 фільм «Шерлок Холмс і доктор Ватсон. Знайомство», а о 13:40 – «Шерлок Холмс і доктор Ватсон. Скарби Агри».

Дописати коментар

0 Коментарі