Британська розвідка: Коронавірус з'явився не з китайської лабораторії


Наразі немає жодних доказів того, що джерелом коронавірусної інфекції могла стати китайська дослідна лабораторія в Ухані, про що повідомили джерела в розвідці в інтерв'ю виданню The Guardian. Ця інформація суперечить нещодавнім заявам Білого дому про те, що, згідно з новими даними, саме так і почалася ця пандемія.

Пр це повідомляє 112.ua 

Джерела, з якими зв'язалося видання The Guardian, наполягають, що "15-сторінкове досьє", на яке послалася газета Australian Daily Telegraph, яка звинуватила Китай у приховуванні життєво важливої інформації, було отримано зовсім не від альянсу розвідок "П'ять очей", який об'єднує розвідувальні агентства Сполученого Королівства, Сполучених Штатів, Австралії, Нової Зеландії і Канади.

Британська розвідка і розвідки інших членів альянсу "П'ять очей" вважають, що Пекін дійсно міг приховати частину інформації про поширення коронавірусу в Ухані на початковому етапі, тобто в грудні 2019 і січні 2020 року. Однак вони не хочуть бути залученими в міжнародну суперечку, що загострюється.

У неділю, 3 травня, держсекретар США Майк Помпео заявив: "Можу сказати вам, що існує значна кількість доказів того, що цей вірус вийшов зі стін тієї самої лабораторії в Ухані".

Помпео не уточнив, про які саме докази він говорив, проте  протягом усього квітня в Сполученому Королівстві, Сполучених Штатах і Австралії поширювалася інформація, яка повинна була поставити під сумнів високий рівень безпеки в Уханьскому інституті вірусології, який вже тривалий час спеціалізується на дослідженнях коронавірусів у кажанів.

За чутками, співробітники цього інституту, можливо, далеко не завжди користувалися захисними пристосуваннями, а одного разу кажан помочився на одного співробітника, який після цього не захворів.

Однак, за словами джерел, немає жодних даних, які вказували б на те, що витік вірусу з лабораторії міг спровокувати поточну пандемію.

Крім того, ширяться чутки, що цей коронавірус міг бути штучно створений в цій уханьській лабораторії. Однак наукова спільнота і розвідувальні агентства погоджуються, що жодних підтверджень цьому немає.

Американські вчені, які працювали з Уханьським інститутом вірусології, стверджують, що його нормативи техніки безпеки відповідають нормативам, ухваленим на Заході. Тому основна версія початку пандемії полягає в те, що люди заразилися цим вірусом на одному з китайських ринків, де торгують живими тваринами.

Газета Australian Daily Telegraph - таблоїд, що належить Руперту Мердоку, - писала про Уханьський інститут вірусології протягом декількох днів, і кульмінацією цієї серії статей став матеріал, в якому йшлося про 15-сторінкове досьє, складене "стривоженими західними урядами" на підставі даних, переданих британською розвідкою і розвідками інших членів альянсу "П'ять очей".

Джерела в розвідці Австралії поспішили повідомити, що, на їхню думку, ця стаття була заснована на матеріалах, що є в інтернеті у відкритому доступі. Одне джерело повідомило в інтерв'ю The Guardian, що джерелом цього матеріалу, що з'явився в розділі новин, були Сполучені Штати: "Мені здається, це було інструментом для вибудовування альтернативної версії подій і чинення тиску на Китай. Тому найважливіше тут — це намір, що стоїть за всім цим".

Представники Даунінг-стріт повідомили, що вони не коментують питання розвідки. Тим часом британські джерела повідомили, що вони не вважають, що це досьє було складено на основі секретної інформації, наданої британськими розвідувальними службами.

Представники Даунінг-стріт повідомили, що вони не коментують діяльність розвідки, але офіційний представник прем'єр-міністра сказав: "Безсумнівно, залишаються питання, що потребують відповіді, щодо джерела і характеру поширення вірусу  - зокрема, щоб ми могли краще підготуватися до майбутніх глобальних пандемій".

Ніл О'Брайен, член парламенту від Консервативної партії і секретар China Research Group, сказав, що Пекін міг би запобігти виникненню різних гіпотез, забезпечивши більшу прозорість: "Якби китайський уряд був менш потайливим і авторитарним і якби він активніше співпрацював, він міг б запобігти поширенню абсурдних гіпотез щодо джерела пандемії коронавірусу".

Як минулого тижня повідомило видання The New York Times, чиновники Білого дому на чолі із заступником радника з питань національної безпеки Метью Поттінгером, колишнім репортером The Wall Street Journal, що висвітлювали ситуацію в Китаї, зажадали від американських розвідувальних агентств зібрати інформацію, яка могла б підтвердити теорію про витік вірусу з китайської лабораторії.

У статті, опублікованій у The Washington Post двома тижнями пізніше, йшлося про якісь американські дипломатичні документи, датовані 2018 роком, згідно з якими багато співробітників Уханьського інституту вірусології не мали достатньої підготовки для роботи в умовах необхідності дотримуватися високого рівня безпеки.

Представники інституту кажуть, що їх турбують подібні чутки про витік. Минулого тижня видання Scientific American повторно опублікувало інтерв'ю з вірусологом Ші Чженлі, де говорилося, що "генетична послідовність" Sars-CoV-2 - наукова назва нового коронавірусу — "не відповідає жодній з тих послідовностей, які її лабораторія раніше вивчала".

Чарльз Партон, колишній чиновник Міністерства закордонних справ і старший науковий співробітник Королівського інституту оборонних досліджень Великобританії, зазначив: "Ті, хто поширює цю інформацію, роблять всім погану послугу".

"Це неминуче спричинить реакцію китайців саме в той момент, коли необхідно ретельно розібратися в причинах виникнення пандемії і — у більш довгостроковій перспективі — проводити спільну роботу, щоб запобігти пандемії в майбутньому".

Ден Саббаг
Переклад ІноЗМІ

Опублікувати коментар

0 Коментарі